Make your own free website on Tripod.com

 

Sevgili RadioAmatörlerimiz

4K7Z kulübümüzün sayfasına hoş geldiniz.

Bildiğiniz gibi Azerbaycan halkının Kahramanı İkinci Dünya Savaşında Şehit olan tank birliği komutanı general Gazi Aslanov adını taşıyan bu kulüp Bakü deki radioamatörleri birleştirir.

Kulüp 1982 de Azerbaycan da çok tanınmış ve bir çeşit ünvan almış radioamatörümüz Yosif Rayhşteyn tarafından kurulmuştur.

1983 de kulüp general Gazi Aslanov adını aldı ve Petrol kolejin üst katında iki odaya sahip oldu. Daha sonra Fen Faaliyetleri Respublika Merkezinde çalışmalarına başladı ve burada askeri tipi çelik kulesi ve güclü bir rotorı bulunduran 3 band kübikal kvad antenı kurdu.Kullanılan cihazlar "homemade" 50watt çıkışlı "transceiver", 3 tane GU50 içeren lambalı linear- 300watt. Bunlara ilaveten modernize edilen bir GU81 lambalı- 1000watt linear yarışlar için hazır bulunmaktadır.Kulübün müzesinde geçen yüzyılın evvelinde kullanılan radiolar,radioedebiyeti, ikinci dünya savaşındaki kullanılan askeri alıcı-vericiler ve diğer ilgi çeken modeller ve techizat yer almaktadır.

Soviyetler birliği dağılmasıyla birlikte bazı amatörlerimiz çeşitli sebepler nedeniyle başka ülkelere taşındılar. Fakat hic memleketlerini unutmadılar ve bu özlemi yeni yurtlarında çağrı kodlarını alır-almaz Bakü yü duymak ve eski arkadaşlarıyla konuşmak için çaba sarfettiler. Nihayet 1993 de 4K6GF - Yosif pazar günleri,sabah saat 10-00, 14145khz görüş randevusunu ilan etti.Artık o günden beri bu radiobuluşmalar hep devam etmektedir.Herkes katılabilir. 73-yönetim.

foto